3D tisk z betonu
21
popis technologie

3D tisk ve stavebnictví

Building printing neboli konstrukční tisk je termín, který se často používá pro aplikaci 3D tisku při stavbě budov a jiných objektů jako například mostů. 

Čínské firmy použily 3D tiskárnu, která pomocí robotické paže nanáší vrstvy betonu, jež je případně ručně prokládán ocelovou výztuží. Dokázaly tak údajně postavit či vytisknout za jediný den 10 malých jednopokojových domů. V Dubai místní úřady plánují, že v roce 2030 bude jedna třetina všech budov vyrobena 3D tiskem. V Amsterdamu se skupina architektů společně snažila pomocí 3D tisku postavit dům z obnovitelných materiálů. Na Jihokalifornské univerzitě tým vědců vytvářel technologický postup „contour crafting“ s cílem vybudovat gigantickou 3D tiskárnu, která postaví na jeden zátah celý dům včetně elektrických a vodních rozvodů. Jinou cestou jdou firmy, které se spíše soustředí na stavební prvky. 

Kalifornská firma Emerging Objects se zaměřuje spíše než na kompletní budovy na vnitřní strukturu stavebních materiálů. Vytvořila pomocí technologie 3D tisku sloup, který odolá zemětřesení. Tajemství se skrývá ve struktuře opěrné stavby, která se skládá z jednotlivých přesně do sebe zapadajících dutých dílů. Obdobné pokusy provádí německý Voxeljet na svých 3D tiskárnách používajících jako stavební materiál písek. Samostatnou kapitolou je pak výzkum zaměřený na možnost stavět budovy na mimozemských površích z místně dostupných materiálů – například na Měsíci. I v tomto případě by se jednalo o výraznou úsporu nákladů spojených s dopravou stavebního materiálů a konstrukcí ze země. 

Zdroj fotky: 3Dprint.com
 

Více o technologii

Nabízíme vám

Chci si vyzkoušet 3D tisk

Připravte si detaily (fotky, výkresy apod.) a proberte svoje potřeby s naší technickou podporou.

Chci ověřit cenu

Zajímala by vás možnost vlastního profesionálního zařízení?

Kontaktujte hlavního dodavatele HP fusion

Přejít na web 3DEES
22
Nabízíme vám

Napište nám

Zvolit

Kontakt

Sídlo a fakturační adresa:
Paarts Additive, s.r.o.
Mostárenská 1140/48, 703 00 Ostrava
IČ: 08764417, DIČ: CZ08764417 

Referenční pracoviště 3D digitální výroby:
Paarts Additive, s.r.o.
Mostárenská 1140/48
703 00 Ostrava

23
Kontakt