3D tisk ve vesmíru
21
popis technologie

3D tisk ve vesmíru

3D tisk již protnul horní hranice zemské atmosféry a Netiskne se jen na Zemi, ale i mimo ni. NASA si už na palubě Mezinárodní vesmírné stanice vyzkoušela, jak v prostředí mikrogravitace probíhá 3D tisk. Nyní chce tuto technologii využít k tomu, aby mohla tvořit rovnou celé satelity přímo na orbitě. 

Na Mezinárodní vesmírné stanici bylo už vytisknuto přes 200 předmětů, které mohou tamní obyvatelé používat a nemusí je nákladně a zdlouhavě nechat vozit zásobovacími loděmi. V případě celých satelitů, které by se mohly na orbitě dotvořit, nebo by mohly tvořit další zařízení jsou však možné výhody ještě větší. Jde totiž i o to, aby se vynášená zařízení vešla do rakety, respektive do jejího aerodynamického krytu a také aby vydržela silné vibrace při startu. Pokud se budou tvořit až na orbitě, na nic z toho se nebudE muset ohlížet.

3D tisk by navíc mohl zásadním způsobem snížit náklady na meziplanetární lety a poskytnout posádkám další možnosti. Využít 3D tisk pro logistiku vesmírných letů tak může být přelomovým nápadem. 3D tiskárna může například nahrazovat poškozené součástky, jejichž doprava do vesmíru je jinak nesmírně nákladná.

Evropská vesmírná agentura plánuje využít 3D tisk na Měsíci. Tam by měla tiskárna postavit základnu pro astronauty a jako materiál využít měsíční půdu, která se po zahřátí dá spojit i bez lepidla a po zpracování by měla mít podobné vlastnosti jako keramika.

3D tisk dnes nabízí řadu zajímavých technologií a materiálů, které dokáží omezit degradaci plastů při působení vnějších vlivů.  Výtisky z 3D tiskárny HP Jet Fusion si například uchovávají velmi dobré mechanické vlastnosti i při působení negativního vlivu vnějšího prostředí, jakým je UV záření.  

Více o technologii

Nabízíme vám

Chci si vyzkoušet 3D tisk

Připravte si detaily (fotky, výkresy apod.) a proberte svoje potřeby s naší technickou podporou.

Chci ověřit cenu

Zajímala by vás možnost vlastního profesionálního zařízení?

Kontaktujte hlavního dodavatele HP fusion

Přejít na web 3DEES
22
Nabízíme vám

Napište nám

Zvolit

Kontakt

Sídlo a fakturační adresa:
Paarts Additive, s.r.o.
Mostárenská 1140/48, 703 00 Ostrava
IČ: 08764417, DIČ: CZ08764417 

Referenční pracoviště 3D digitální výroby:
Paarts Additive, s.r.o.
Mostárenská 1140/48
703 00 Ostrava

23
Kontakt